Kāpēc siltināt ēku? 10 iemesli

1.Daļa izmaksu tiek segta no ES struktūrfondiem

Nekur citur Eiropā netiek piešķirts tik dāsns līdzfinansējums daudzdzīvokļu māju siltināšanai. Parasti Eiropā no struktūrfondu līdzekļiem tiek segti 15–20 procenti no siltināšanas izdevumiem, savukārt Latvijā pagājušajā plānošanas periodā ir izdevies panākt, ka līdzfinansējums bija līdz pat 50 procentiem. Viss liecina, ka šāds atbalsta līmenis saglabāsies arī turpmāk šajā plānošanas periodā.

Ir vērts atcerēties, ka 2020. gads būs pēdējais gads, kad Latvijā būs pieejami ES struktūrfondu līdzekļi, pēc tam šāds finasējums no ES puses vairs nebūs. Daudzdzīvokļu māju siltināšanu būs jāveic arī pēc tam, tikai tad tas jau būs jādara 100% par pašu līdzekļiem.

Padomju gados celtām daudzdzīvokļu mājām vienalga būs jāiegulda līdzekļi, citādi tās vienkārši aizies bojā. Ja Eiropa dod naudu, tad ir muļķīgi to neņemt.

2.Renovēt ēku ir 7–8 reizes lētāk nekā nopirkt jaunu dzīvokli

Jauna dzīvokļa vai mājas iegāde izmaksās vismaz 800 eiro par vienu kvadrātmetru. Daudzdzīvokļu mājas siltināšana izmaksās vismaz astoņas reizes lētāk, apt. 100–150 eiro par kvadrātmetru. Turklāt pareizi nosiltināta ēka gan izskatās, gan kalpo kā jauna.


Renovētā ēkā dzīvot ir daudz patīkamāk. Izsakoties zinātniski – tajā uzlabojas dzīves kvalitāte. „Agrāk grīdas pirmajā stāvā bija aukstas, taču pēc pagraba nosiltināšanas ir kļuvis tik silti, ka var staigāt basām kājām,” kā piemēru min nosiltinātas mājas pārstāvis.

Turklāt labajam piemīt tendence vairoties. Izremontētas ēkas iedzīvotāji sāk izturēties pret to saudzīgāk, tādēļ kāpņutelpās un citās koplietošanas vietās ilgāk saglabājas tīrība un kārtība.

izdrupušas šuves starp paneļiem.

  

3.Apkure renovētās mājās ir lētāka par 40–70 %

To uzskatāmi parāda šī tabula:

Adrese                       Maksa apkurei pēc renovācijas       Maksa apkurei kaimiņu mājās (nerenovētas)       Ietaupījums

Finiera iela 15                       0,36 eiro/m2                              Finiera iela 11 - 0,87 eiro/m2                                         61,40%

                                                                                                Finiera iela 9 - 0,96 eiro/m2

Brīvības gatve 300               1,13 eiro/m2                               Brīvības gatve 318 - 1,77 eiro/m2                                 37,00%

                                                                                                Brīvības gatve 249 - 1,78 eiro/m2

4.Renovācija ļauj ietaupīt izdevumus par citiem komunālajiem pakalpojumiem. Un ne tikai Renovēto māju iedzīvotāji maksā mazāk arī par karsto ūdeni. 

Turklāt Rīgas pašvaldība piešķir viņiem 90 procentu atlaidi no nekustamā īpašuma nodokļa.

Nereti arī apsaimniekošanas maksa paliek zemāka, jo atjaunotā mājā ir mazāka avāriju iespējamība, mazāk problēmu un mazāk sūdzību, un līdz ar to, tās apsaimniekošanai ir nepieciešams mazāks laika un spēku patēriņš.

Renovēto māju iedzīvotāji var samazināt maksājumus arī tāpēc, ka samazinās iemaksas remontiem uzkrājumu fondā. Daudziem ļoti būtisks faktors ir tas, ka dzīvokļu vērtība renovētā mājā ievērojami palielinās.

5.No kredīta nav jābaidās

Ikmēneša kredīta maksājums ir no 15 līdz 35 eiro. Kredītu nodrošina nākotnes naudas plūsma no mājas un dzīvokļi nav jāieķīlā. Svarīgi ir arī tas, ka kredīts tiek izsniegts dzīvokļu īpašnieku biedrībai, tāpec dzīvokļa pārdošanas gadījumā bijušajām īpašniekam nekas nav jāmaksā.

„Mūsu mājā ikmēneša kredīta maksājums ir 35 eiro. Apmēram tikpat es ietaupu uz apkures patēriņa samazināšanos. Mēs gaidām, ka tad, kad tiks pārskaitīta Eiropas nauda, kas mums jau ir piešķirta, kredīta summa samazināsies uz pusi,” stāsta nosiltinātas mājas iedzīvotājs.

„Par kredītu, mēs maksājam 30 eiro mēnesī. Taču, arī ņemot vērā to, ietaupījums ir 6,4 %. Savukārt maksa par apkuri ir samazinājusies par 42 %, respektīvi, gandrīz uz pusi. Turklāt mēs dzīvojam labos apstākļos,” pieredzē dalās Dzīvokļu biedrības valdes loceklis.

6.Daudzi to jau ir paveikuši

Ja vēl pirms 5 gadiem komplekso mājas renovāciju uzņēmās veikt tikai atsevišķi drosminieki, tad tagad, piemēram, Rīgā ir nosiltinātas jau vairāk nekā 70 ēkas. Un visās bez izņēmuma ir panākts pozitīvs efekts, daudzos gadījumos tas ir izrādījies pat lielāks par gaidīto. Tādēļ nav pamata uztraukties par to, vai rezultāts būs pozitīvs. Noteikti būs! Neatkarīgi no ēkas stāvu skaita, sērijas, dzīvokļu skaita, kā arī apkures veida – centrālapkure, gāzes vai individuālā apkure.

Pašlaik starp nosiltinātajām daudzdzīvokļu mājām var atrast analogu praktiski jebkurai ēkai, lai pārliecinātos, ka ietaupījums ir visos gadījumos.
Tagad, kad renovācija ir veikta daudzās ēkās, var no pirmavota uzzināt, kādas problēmas ir jārisina katrā mājā un kādas īpatnības tai piemīt. Pastāv unikāla iespēja mācīties no citu pieredzes. 

7.Renovāciju var veikt ātri

Līdz šim no brīža, kad dzīvokļu īpašnieki pieņēma lēmumu par daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas siltināšanu, līdz tā īstenošanai pagāja vismaz divi vai trīs gadi. Tagad ir uzkrāta pieredze un šis process ir kļuvis daudz ātrāks.

Ja dzīvokļu īpašnieki tuvākajā laikā pasūtīs tehnisko dokumentāciju, viņi varēs pirmie iesniegt pieteikumu, līdzko sāksies jaunās programmas īstenošana. Tas nozīmē, ka viņiem ir lielas izredzes pabeigt visus darbus ļoti ātri.

8.Par renovācijas nepieciešamību liecina objektīvas pazīmes

Par to, ka jūsu mājai ir nepieciešama renovācija, var viegli pārliecināties paši. Par to liecina šādas pazīmes:

izdrupušas šuves starp paneļiem.

9.Renovācija – tas nav grūti

Galvenais un bieži visgrūtākais ir pieņemt lēmumu par ēkas renovāciju, par kuru jānobalso divām trešdaļām dzīvokļu īpašnieku. Pēc tam palīdzēs SIA “Ductus” pārstāvji ar pārējās dokumentācijas sakārtošanu.

SIA “Ductus” sniedz individuālas konsultācijas, sagatavo ēkas renovācijas kopējo izmaksu prognozi, sniedz informāciju par kredīta apmēru un procentu likmi. Un galvenais, šie pakalpojumi ir bez maksas.

10.Iedzīvotāji var paši izlemt, kādu darbu apmēru viņi vēlas veikt savā mājā

Daudzdzīvokļu dzīvojamo māju renovācija ietver plašu darbu kompleksu: ārsienu siltināšanu, pagrabu un bēniņu pārsegumu siltināšanu, cokola remontu, logu un durvju nomaiņu, lodžiju stiklošanu, cauruļu nomaiņu un siltināšanu u.c.

„Mūsu mājā bija mitras gala sienas, un sākumā mēs gribējām remontēt tikai tās. Taču izrādījās, ka remonts ir nepieciešams arī jumtam, arī plaisas fasādē radīja bažas, un mēs saskaitījām, ka visprātīgāk ir veikt kompleksu renovāciju,” stāsta nosiltinātas ēkas mājas vecākā.

„Pie mums viss sākās ar jumta tecēšanu. Kad sākām apspriest tā remontu, uzreiz tika konstatētas arī citas nepilnības. Tad arī nolēmām veikt visu uzreiz – vienā paņēmienā, jo tā ir gan ērtāk, gan nav tik dārgi,” saka mājas iedzīvotājs.


Taču, kaut arī kompleksa renovācija ir vislētākais un efektīvākais veids, dzīvokļu īpašnieki arī var aprobežoties tikai ar tiem darbiem, kuri viņiem šķiet primāri.

!!! Dzīvokļu īpašnieki var paši izvēlēties būvfirmu, kas veiks siltināšanas darbus.