Siltumizolācijas materiāli

SILTUMIZOLĀCIJAS MATERIĀLU VEIDI

Siltumizolācijas materiālu izvēle mūsdienās ir ļoti plaša. Tomēr arī jāsaka, ka katrs siltumizolācijas materiāla veids ir pielietojams nedaudz atšķirīgos gadījumos, tas nozīmē, ka katrai ēkai ir jāatrod pareizais risinājums sienu siltināšanai.

Bieži uzdots jautājums – vai siltināt pašu spēkiem? Patiesībā tā ir tikai ilūzija, ka katrs ir šīs jomas meistars, jo ir pārāk daudz tehnisku aspektu, kurus vienkārši nevar zināt, ja agrāk praksē nav nācies sastapties ar šiem materiāliem. Drošāk uzticēties profesionāļiem!

Izplatītākie siltumizolācijas materiāli ir: 

    -putupolistirols (EPS) jeb tautā dēvēts putuplasts                                 -ekovate

    -akmens vate                                                                                         -termovate

    -putupolistirola–grafīta granulas                                                            -putustikls

    -kokšķiedras un kaņepju vates                                                              -fibrolīta plātnes


 IZVĒLES KRITĒRIJI

 Lai saprastu, kurš konkrētajai vajadzībai ir piemērotākais siltumizolācijas materiāls, SIA “Ductus” speciālisti palīdzēs Jums izvēlēties visatbilstošāko. Viens materiāls nav labāks par otru, katram materiālam ir sava vieta, kur tie der vislabāk. Nav noslēpums, ka viens no galvenajiem izvēles kritērijiem ir siltumizolācijas materiāla cena. Tomēr gribam vērst uzmanību, ka galvenais tomēr ir materiāla piemērotība katrai konkrētajai situācijai.

Zemāk uzskaitīti būtiskākie siltumizolācijas materiālu parametri pēc kādiem izvēlēties optimālāko risinājumu.

Materiāla siltumpretestība. Tā ir materiāla spēja aizturēt siltumu, kuru raksturo siltumvadītspējas koeficients. Jo tas zemāks, jo labāka siltumpretestība, tātad vairāk siltuma paliek telpās.

Elpošana. Tā ir gaisa apmaiņas spēja, kas rāda, cik lielā mērā materiāls laiž cauri ūdens tvaikus, vienlaikus palīdzot izvadīt lieko mitrumu. Elpošana šajā gadījumā nozīmē nevis gaisa, bet gan mitruma kustību. Jo elpojošāks ir materiāls (ekovate, kokšķiedras un kaņepju vate, fibrolīta plātnes), jo patīkamāks un veselīgāks mikroklimats veidojas nosiltinātajās telpās.

Slodzes un deformāciju izturība. Slodzes izturība rāda, kas notiek smaguma ietekmē. Īpaši svarīgi tas ir vietās, kur siltinātā virsma ir pakļauta lielai slodzei, piemēram, ēkas pamatos, peldošajās grīdās, lēzenajos jumtos. Būtiska ir arī materiāla spēja atgūt iepriekšējo stāvokli pēc saliekšanas, izstiepšanas, saspiešanas. Jo lielāka noturība pret deformācijām, jo labāka materiāla siltumizolācijas spēja, tāpēc cieņā ir gan putuplasts, gan akmens vate.

Mitrumizturība. Skaidrs, ka neizturīgos nedrīkst lietot, piemēram, māju pamatos, pagrabstāvos un citās mitruma iedarbībai pakļautās telpās. Piemēram, mūsu klimatiskajos apstākļos siltināt sienas ar putupolistirolu laikam nav pats prātīgākais lēmums, bet pamatiem un pirmā stāva grīdai tā, iespējams, ir viena no labākajām izvēlēm.

Skaņas izolācija. Šis parametrs atklāj, vai materiāls spēj pasargāt mājas iemītniekus no ārējiem trokšņiem, vai iekštelpās tas slāpē skaņu izplatību starp stāviem un istabām. Šā apsvēruma dēļ, piemēram, akmens vate der ne tikai ārsienu siltināšanai.

Ugunsdrošība. Par to liecina paredzamā reaģēšana uz paaugstinātu temperatūru un atklātu liesmu. Ir materiāli, kas deg vai vismaz gruzd, un ir tādi, kas spēj ierobežot uguns izplatību un pat apslāpēt liesmas. Protams, jo ugunsdrošāks ir materiāls, jo piemērotāks tas ir dzīvojamai ēkai.

Elastīgums. Tas rāda, cik viegli materiāls padodas deformācijai – piemērojas siltināmās virsmas īpatnībām, izliekumiem, aizpilda spraugas un neatstāj tukšas vietas. Sarežģītām konstrukcijām un grūti pieejamās vietās ieteicams izmantot plastiskus materiālus, piemēram, beramo ekovati vai akmens vati.

Kalpošanas laiks. Šis ir svarīgs rādītājs, ja domā par tālāku nākotni un meklē siltumizolācijas materiālus, kas ne tikai atmaksāsies kalpošanas laikā, bet arī nodrošinās patīkamu siltumu mājās vēl daudzu gadu garumā. Tas savā ziņā ir arī ekonomiski pamatots rādītājs.

Ekoloģiskums. Šis ir moderns un vienlaikus praktisks jautājums, kas atklāj materiāla draudzīgumu videi un cilvēka veselībai gan lietošanas laikā, gan pēc demontāžas un utilizācijas. Piemēram, lai ekovates pircējam gandarījumu sniedz arī apziņa, ka šā produkta ražošanā neatjaunojamo dabas resursu, tostarp enerģijas, patēriņš ir krietni mazāks nekā daudziem citiem materiāliem!

Izmaksas. Viena lieta ir izvēlētā materiāla cena, pavisam cita – ēkas siltināšanas galīgās izmaksas. Provizoriskajos aprēķinos jāņem vērā arī visas saistītās izmaksas – palīgmateriālu cenas (nepieciešamie komponenti uzstādīšanai, kā arī iespējamie papildu siltumizolācijas materiāli vēlamā efekta iegūšanai), uzstādīšanas izmaksas (darbietilpība, nepieciešamās iekārtas un instrumenti, zināšanas), transporta izmaksas, vajadzības gadījumā arī tehniskās apkopes izmaksas.